Poznaj składkę
Szukasz ubezpieczenia?    
800 007 750
Darmowa infolinia
Masz już polisę i pytania?  
22 279 07 77
Opłata zgodna z taryfą Twojego Operatora
Łamigłówki dla seniorów - piękny umysł w każdym wieku.

Łamigłówki dla Seniorów – piękny umysł w każdym wieku

piątek, 29 stycznia 2021

Zastanawiasz się, jakie aktywności wykonywać, by jak najdłużej cieszyć się dobrą pamięcią? Pomocne mogą być łamigłówki i krzyżówki dla seniora. Co jeszcze? Przeczytaj na blogu.

Mózg człowieka jest jednym z najbardziej złożonych organów, który wymaga ciągłej stymulacji, by móc pracować prawidłowo. By jak najdłużej zachować zdrowie i sprawność umysłową warto zadbać nie tylko o zdrową, zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, ale również o ćwiczenia umysłowe. W tej kwestii przydatne będą różnego rodzaju łamigłówki. Z okazji przypadającego na dzień dzisiejszy Dnia Składanki i Łamigłówki (29.01), przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jakie ćwiczenia mogą Wam pomóc dłużej cieszyć się dobrą pamięcią.

Ćwiczenia na dobrą pamięć

Pogorszenie się pamięci wraz z upływającym czasem jest naturalną konsekwencją wynikającą z fizjologicznego starzenia się układu nerwowego. Regularna gimnastyka umysłu jest niezwykle istotna dla zachowania dobrej pamięci i funkcji poznawczych. Trening umysłu i wykonywanie zadań pamięciowych powinny stać się codziennym elementem dnia każdego seniora. Według badań, tego rodzaju ćwiczenia mogą zwiększyć przepływ krwi w mózgu o prawie 8%[1]. Aktywność tą polecamy w szczególności seniorom, którzy mogą zauważać u siebie pierwsze symptomy pogarszającej się pamięci np. poprzez trudności ze znalezieniem codziennych rzeczy, problemy z pamięcią krótkotrwałą, trudności z odtwarzaniem informacji jakie usłyszało się np. w telewizji czy też problemami z uczeniem się nowych rzeczy. Zadania pamięciowe powinny również wykonywać osoby, u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby Alzheimera czy Parkinsona. Oczywiście w przypadku zauważenia niepokojących symptomów należy skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę danego stanu. Ćwiczenia umysłowe mają na celu pomoc, ale nie są lekarstwem.

Jakie zatem ćwiczenia można wykonywać? Doskonałymi zadaniami na pamięć mogą być np. :
– zapamiętywanie i powtarzanie usłyszanego tekstu,
– nauka języków obcych, w szczególności nowych słówek,
– zapamiętywanie numerów telefonów,
– gry karciane typu „memory”, polegające na zapamiętywaniu kart obrazkowych i dobieraniu do nich par.

Ćwiczenia matematyczne dla Seniora

Inną formą ćwiczeń mogących mieć wpływ na utrzymanie sprawności umysłowej jest rozwiązywanie zadań matematycznych. Popularnym i lubianym przez wiele osób jest np. Sudoku- łamigłówka, polegająca na uzupełnieniu liczbami diagramu 9×9 w taki sposób, by w każdym wierszu, kolumnie i kwadracie 3×3, znalazły się niepowtarzające się liczby od 1 do 9 [2].

Innym zadaniem może być dodawanie, mnożenie, odejmowanie i dzielenie liczb w pamięci. Takie zadanie można wykonać o każdej porze i wszędzie, chociażby podczas zakupów w sklepie – zanim podejdziemy do kasy, możemy zsumować ceny produktów, by wiedzieć jaka będzie całkowita kwota wszystkich rzeczy jakie mamy w koszyku.

Krzyżówki i łamigłówki

Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek mogą zapobiegać zmniejszaniu się aktywności komórek nerwowych mózgu, a co za tym idzie, poprawie ulec może nasza zdolność kojarzenia, która oddziałuje bezpośrednio na pamięć[3]. Krzyżówki wymagają skupienia, a ich rozwiązywanie może pozytywnie wpłynąć także na koncentrację i sposób logicznego myślenia. Krzyżówki i łamigłówki dostępne są w różnych miejscach – można je zakupić zarówno w kiosku, jak i rozwiązywać online. Taki rodzaj treningu z pewnością przyczyni się do zaktywizowania szarych komórek do pracy.

Ponieważ w dniu dzisiejszym przypada dzień łamigłówki, przygotowaliśmy dla Was trzy krótkie zadania. Znajdziecie je poniżej, a odpowiedzi na końcu artykułu.

  1. Gra w skojarzenia.

Znajdź trzecie słowo, które pasuje do danej pary.

.

2. Gra w sylaby.

Poniżej znajdują się części wyrazów. Połącz je tak, by powstało pełne słowo.

3. Rozwiąż krzyżówkę.

Jak bardzo znasz nasze ubezpieczenie?

Odpowiedzi:

Gra w skojarzenia
1. Fotel – krzesło-kanapa-taboret
2. Drzwi- okno-sufit-podłoga
3. Książka-czasopismo-poradnik
4. Kalendarz-notatnik-zeszyt
5. Koń- kura-kogut-kaczka

Gra w sylaby
Zasady
Krzesło
Seniorzy
Drzewo
Przejrzystość
Kangur
Zdrowie
Bławatek
Wakacje
Komputer
Słodycze
Kontakt

Krzyżówka
1. Pośrednictwem
2. Prostota
3. Moi Bliscy
4. GeneraLi
5. Składka
6. Warszawa

Za pośrednictwem 4Life Direct można kupić ubezpieczenie na życie na prostych zasadach. Umowę można zawrzeć aż do 85. roku życia bez względu na stan zdrowia. Skontaktuj się z 4Life Direct i porozmawiaj z konsultantem, by dowiedzieć się więcej.

Przypisy:
[1] https://servitum.pl/poradniki/gimnastyka-umyslu-dla-seniora-czyli-jak-cwiczyc-mozg/
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Sudoku
[3] https://blog.alberty.org/krzyzowki-i-ich-wplyw-na-nasz-umysl/

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych
za pośrednictwem 4Life Direct ubezpieczeniach?

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Wypełnij formularz, by uzyskać bezpłatną rozmowę z konsultantem,
który pomoże Tobie dobrać odpowiednie dla Ciebie ubezpieczenie.

Klikając w przycisk „Chcę poznać składkę” wyrażasz zgodę na telefoniczny kontakt od 4Life Direct Sp. z o.o. w celu przedstawienia oferty marketingowej. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz tutaj.

Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych w formularzu jest dobrowolne, ale wysłanie formularza jest równoznaczne ze zgodą na kontakt w sprawie zgłoszenia.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych
za pośrednictwem 4Life Direct ubezpieczeniach?

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Wypełnij formularz, by uzyskać bezpłatną rozmowę z konsultantem,
który pomoże Tobie dobrać odpowiednie dla Ciebie ubezpieczenie.